Podari del dohodnine športu!

Predstavitev projekta Slovenska bakla

Predstavitev projekta Slovenska bakla
Natanko 95 dni pred otvoritvijo olimpijskih iger v Tokiu je Olimpijski komite Slovenije - Združenje športnih zvez v sodelovanju s številnimi deležniki in partnerji predstavil enega največjih projektov, ki bo v vsakem kotičku Slovenije spomnil na prihajajoči največji športni dogodek.
Pred dobrimi tremi leti je OKS-ZŠZ pred zimskimi igrami v Pjongčangu premierno izvedel pot plamenice po Sloveniji, tokrat je projekt Slovenska bakla še bolj obsežen in dostopen takorekoč slehernemu Slovencu. Gre za promocijski projekt, v katerega bi organizatorji radi vključili čim več lokalnih ljubiteljev športa, aktivnih otrok, zdajšnjih in nekdanjih vrhunskih športnikov ter gospodarstvenikov in drugih zanimivih občanov.
 
Rojstvo bakle je načrtovano za četrtek, 22. aprila, v jeklarni SIJ Metal na Ravnah na Koroškem, torej pri našem partnerju Skupini SIJ, kjer ji bo njena rojenica Petra Majdič vdihnila jekleno voljo. Formalen začetek poti bo 3. maja, ko bo bakla svoje prve kilometre 'odtekla' v občini Bovec. Do 23. julija, torej v 81 dneh, bo bakla obiskala vseh 212 občin v Sloveniji. Z baklo želimo širiti vrednote olimpizma, sporočila solidarnosti, upanja in jeklene volje. Želimo tudi pokazati, da sta rekreativni in vrhunski šport med seboj tesno povezana. Hkrati pa želimo baklo na podlagi predlogov lokalnih skupnosti ponesti v nekatere skrite kotičke Slovenije, tako da upamo, da se bo bakla spustila na dno Slovenskega morja, da bo skočila s padalom, se peljala v rally vozilu in na splavu, zašla v kraško jamo in še kam.
 
Pričakujemo, da bo baklo v tem času po naši deželi nosilo več kot 5.000 tekačev, ki bodo pretekli poljubno razdaljo. Zavedamo se, da bo projekt v teh časih uspešen le, če se bodo vsi deležniki temeljito držali navodil in priporočil odgovornih glede situacije z epidemijo covida-19.
 
Ob predstavitvi projekta so gostje povedali nekaj več o projektu.
 
Bogdan Gabrovec, predsednik OKS-ZŠZ: »Priprave naših športnikov na OI v Tokiu potekajo intenzivno, naša želja je, da se na igre uvrsti čim več panog oziroma naših tekmovalcev. In kot nekakšno spremstvo je Slovenska bakla res pravi projekt, z veliko željo, da olimpijski duh ponesemo v vse delčke naše Slovenije. Na OKS smo že imeli podobne projekte, vendar v precej manjšem obsegu, to pa je res obsežen projekt, za katerega sem prepričan, da bo tudi zelo uspešen in odmeven.«
 
Mag. Janez Sodržnik, prvi podpredsednik OKS-ZŠZ in koordinator regijskih pisarn: »S projektom smo se začeli ukvarjati že več kot leto in pol nazaj, seveda z mislimi na igre 2020. S partnerji smo nato prišli do izvedbe, ki se mi zdi naravnost fantastična. Odzivi so zelo pozitivni iz več razlogov. Prvič, ker je olimpijski duh že sam po sebi nekaj posebnega, drugič zato, ker projekt povezuje vrhunski šport in šport za vse, kar je naše osnovno poslanstvo. Pa tudi zato, ker se občine povezujejo med seboj. Izvedbe teka z baklo na terenu bodo različne, od občinskih meja ali znotraj občin, v vsakem primeru je odziv res nad pričakovanji. Z izjemo dveh županov so se skrajno pozitivno odzvali v vseh kotičkih Slovenije. Pandemija nam gre zdaj celo na roko, saj so ljudje željni dogodkov, povezovanja in druženja. Morda gre za prelomnico glede spremljanja športa na splošno v Sloveniji. Vabim vse, da se nam pridružijo pri nošenju bakle, projekt bomo zanesljivo izpeljali, in ker sem nepoboljšljiv optimist, verjamem tudi, da kmalu z dovoljenimi dogodki na terenu.«
 
Urška Žolnir Jugovar, zlata olimpijka in ambasadorka Slovenske bakle: »Veselim se, da bom v prihajajočih tednih spoznala marsikateri skriti kotiček Slovenije. Ponosna sem, da sem ambasadorka te bakle, in seveda bom prisotna na nekaterih lokacijah. Pozivam vse, da se nam pridružijo, če ne drugače, pa vsaj virtualno. Saj skupaj zmoremo in skupaj rastemo!«
 
Sara Wagner, Skupina SIJ: »Veliko napora smo vložili, da se priklonimo 400-letnici izdelave jekla na Ravnah, saj je leta 1620 fužinar in rudar Melhior Puc na Ravne prenesel koncesijo za dve talilni peči, s katerim se je začela naša jeklarska pot. Da naš jubilej lahko združimo s projektom Slovenska bakla, je za nas tudi velika čast. Povezava med jeklom in športom je res velika, podobno velja za to plamenico. Jeklo v njej je reciklirano, izdelano po načelih krožnega gospodarstva. Jeklo je simbol trdnosti in trajnosti, bukov les je simbol modrosti in samozavesti in tudi to je sporočilo za vse, ki bodo ponosno držali in tekli s to baklo po Sloveniji.«
 
Kensuke Tsuchiya, Toyota Adria: »Vse bi rad povabil k spremljanju olimpijskih iger v mojem Tokiu. Pri Toyoti delimo misijo veličastnega športnega duha, da lahko vsi sodelujejo na olimpijskih igrah, da se nikogar ne izključuje. Naj šport pokaže pravi duh z obilo motivacije in inspiracije. 'Vse je mogoče' je tudi naš slogan, in v tej smeri tudi spodbujamo ljudi. Aktivno smo se vključili v projekt Slovenska bakla, kamor smo še posebej povabili naše paralimpijce, ki so za Toyoto pomemben del olimpijskega gibanja. Tudi zato sem ponosen, da bo baklo po Sloveniji poneslo tudi veliko sedanjih in nekdanjih športnikov paralimpijcev.«
 
Med nekaj tisoč nosilci bakle, katerih koordinatorji bodo predstavniki vseh slovenskih občin, bodo poleg partnerjev in zaposlenih Skupine SIJ ter gibalno oviranih športnikov pod okriljem Toyote tudi zaposleni in komitenti banke SKB, generalnega sponzorja OKS-ZŠZ.
 
Vse v zvezi s projektom Slovenska bakla najdete na spletni strani bakla.olympic.si, torej na strani, ki bo ves čas aktivno spremljala pot bakle, kjer bodo dnevno objavljene novice, nagovori, zanimivosti in fotografije z vseh koncev Slovenije in kjer boste tudi vi, predstavniki medijev, našli vse potrebno za spremljanje tega veličastnega projekta. V primeru dodatnih vprašanj pa se vselej lahko obrnete na press@olympic.si.
 
Slovenska bakla za olimpijske igre Tokio 2020 je izdelana iz recikliranega jekla Skupine SIJ –Slovenske industrije jekla, v kombinaciji z lesom. Z baklo se Skupina SIJ priklanja uspešni jeklarski industriji z več kot 400-letno zgodovino in tradicijo, ki se prenaša iz roda v rod in oblikuje življenje številnih generacij Korošcev, hkrati pa je tudi priklon vsem športnikom, ki bodo barve Slovenije zastopali na olimpijskih igrah v daljnem Tokiu, bolj oddaljenem kot katere koli olimpijske igre doslej.  Luč sveta bo ugledala v četrtek, 22. aprila, do takrat pa z Vami delimo eksluzivni video o slovenskem nastanku enega najbolj prepoznavnih olimpijskih simbolov.


Slovenska bakla za OI Tokio 2020 iz recikliranega jekla Skupine SIJ - YouTube.
 

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji