Uspešni nastopi slovenskih olimpijcev se kar nadaljujejo. Nova kolajna in kup odličnih uvrstitev so zaznamovali dan v japonski prestolnici.
Judoistka Tina Trstenjak je na olimpijskih igrah v Tokiu osvojila srebrno kolajno v kategoriji do 63 kg. V finalu je bila po vazariju v podaljšku namreč boljša Francozinja Clarisse Agbegnenou. Tridesetletna Celjanka se bo iz kultne judoistične dvorane Budokan vrnila z drugo kolajno na olimpijskih igrah, potem ko je pred petimi leti slavila v Riu. V finalu je takrat premagala prav Francozinjo Agbegnenoujevo, ki ji je tokrat uspelo maščevanje. "Že to je velik uspeh, da sem bila na dveh olimpijskih igrah v dveh finalih. Mogoče danes nisem prišla do konca, ampak srebro je res lep dosežek," je po dvoboju zbranim medijem dejala Trstenjakova. Od samega začetka sta bili najboljši judoistki kategorije do 63 kg zelo aktivni in napadalni. Francozinja je več poskušala s prijemi na tatamiju in želela varovanko trenerja Marjana Fabjana obrniti na hrbet, kar pa ji ni uspelo. Po dveh minutah in pol si je Agbegnenoujeva prislužila prvo kazen, nato pa je zaradi lažnih napadih po zgrešenih prijemih Trstenjakova prejela dve kazni pred iztekom štirih minut. Dvoboj je odločil podaljšek, v katerem pa je bila uspešnejša Francozinja. Po 37 sekundah je uspela Slovenko spraviti iz ravnotežja in z metom na bok zaključiti dvoboj. Po njem sta se tekmici, sicer pa zunaj tatamijev dobri prijateljici iskreno objeli in čestitali. Agbegnenoujeva pa je "staro znanko" Trstenjakovo kar dvignila v zrak v znak spoštovanja. "S Clarisse sva izven juda dobri prijateljici, četudi sva tekmici. Ko se pomeriva v finalu, je to res šov. Res je lepo od nje. V finalu si ne bi mogla želeti koga drugega. To je bil najboljši finale," je v prvi izjavi po finalu za RTV Slovenija dejala 30-letna Celjanka.
Najboljši slovenski namiznoteniški igralec Darko Jorgić je v osmini finala olimpijskega turnirja med posamezniki v Tokiu šokiral četrtega igralca sveta, 18-letnega domačina Tomokazujuha Harimotuja. Za vstop v četrtfinale je zmagal po sedmih nizih 4:3 (-10, 9, 3, -10, -8, 7, 7) in tako dosegel največji olimpijski uspeh za slovenski namizni tenis. Hrastničan si je tako že danes priigral najlepše darilo ob 23. rojstnem dnevu, ki ga bo slavil v petek, a lahko še pred tem senzacijo nadgradi, če bo v sredinem četrtfinalu uspel presenetiti še sedmega igralca svetovne lestvice, Tajvanca Yun Ju Lina. Da bi lahko prišlo do velikega presenečenja, je Jorgić nakazal že v uvodnem nizu, v katerem je vodil že z 9:7, a je nato do konca uspel osvojiti le še točko, Harimoto pa je niz dobil šele na razliko z 12:10. Tudi drugi niz je bolje začel slovenski igralec in povedel s 4:2, vodstva pa nato vse do konca ni več izpustil iz rok. Najbolj suvereno je zmagal v tretjem nizu, v katerem je hitro povedel s 7:2, Japoncu pa nato do konca dovolil le še eno točko za zmago z 11:3. V četrtem nizu je spet bolje začel Slovenec in povedel s 4:1, Harimoto pa je preobrnil na 8:9. Čeprav je Jorgiću še uspelo priti do zaključne žogice pri 10:9, je nato naredil napako pri odgovoru na nasprotnikov servis za zaostanek z 10:11, Japonec pa je izkoristil že prvo zaključno žogico. Peti niz se je začel drugače in domači favorit je povedel s 5:2, a je Jorgić hitro izenačil na 5:5. Po izenačeni igri je bil v končnici spet bolj zbran Harimoto in s tremi zaporednimi točkami povedel s 3:2 v nizih. Slovenski junak pa se ni vdal, tudi potem ko je Japonec v šestem nizu povedel s 6:4. Rezultat je spreobrnil in nasprotnika pustil pri vsega sedmih točkah. Tako kot na prejšnjih dveh dvobojih, je tudi tokrat pokazal odlično zbranost v odločilnem sedmem nizu. Hitro je povedel s 4:1, Harimoto pa je uspel napraviti preobrat in preiti v vodstvo s 7:6. A to je bilo z njegove strani tudi vse, saj nato Jorgič do konca ni več izgubil niti točke in tako svojega skozi vso tekmo glasnega nasprotnika dokončno utišal.
Namiznoteniški igralec Bojan Tokić je na olimpijskih igrah v Tokiu nastope končal v tretjem krogu. Njegov današnji tekmec, Brazilec Hugo Calderano, četrti nosilec olimpijskega turnirja, je bil po 47 minutah igre boljši s 4:1 (11, 7, -7, 9, 10). "Od samega začetka nisem bil pravi. Boril sem se s seboj, manjkalo mi je pravo gibanje, timing. Res škoda. Tekmec je bil po meri, njegova igra mi ustreza, kljub temu, da je šesti igralec sveta, sem imel občutek, da ga lahko premagam. In prav zaradi tega sem zdaj slabe volje, saj sem zapravil lepo priložnost. Ni problem izgubiti, ampak izgubiti na takšen način, pa je," je bil razočaran Novogoričan, ki ga v Tokiu čakajo še ekipni nastopi: "Moram zdaj vse pozabiti in se pripraviti na ekipne boje. Imam nekaj časa, da izboljšam svojo igro."
Švicarska kolesarka Jolanda Neff je osvojila zlato kolajno v olimpijskem krosu v gorskem kolesarstvu na olimpijskih igrah v Tokiu. Osemindvajsetletni Švicarki sta se na odru za zmagovalke pridružili rojakinji, Sina Frei na drugem in Linda Indergand na tretjem mestu. Edina slovenska kolesarka Tanja Žakelj je bila 21. Žakljeva je kljub padcu praktično v vseh petih krogih kolesarila okoli 20. mesta. Na koncu je z zaostankom 8:52 minute zasedla 21. mesto. Slovenska predstavnica je v izjavi izkušnjo na olimpijski progi opisala kot pozitivno. "Zahtevna proga v nepredividljivih razmerah. Dobre občutke sem imela že pred dirko, dala sem maksimum in kljub padcu iztržila, kar sem lahko, tako da mi bodo tudi tretje olimpijske igre ostale v lepem spominu," je dejala 32-letna tekmovalka iz Idrije. Njena najboljša olimpijska uvrstitev ostaja deseto mesto iz Londona 2012, v Riu štiri leta kasneje pa je bila 13.
Kajakašica Eva Terčelj je na olimpijski progi v Tokiu ostala brez boja za odličja. Ljubljančanka se je namreč pri 16. vratcih znašla v težavah in jih izpustila, zaradi česar je prejela pribitek 50 sekund in polfinale končala na zadnjem, 24. mestu. Terčeljeva, svetovna prvakinja iz leta 2019, se je v polfinale slaloma na divjih vodah uvrstila z 11. časom kvalifikacij. Polfinale je sicer dobro začela, potem pa se je pri 16. vratcih znašla v težavah. Da ni šla pravilno čez protitočna vratca, je izvedela šele pozneje v cilju. Slovenka je edina med polfinalistkami izpustila vratca, končni izidi pa so pokazali, da tudi brez kazni njen čas ne bi zadoščal za finale. "Zgodila se mi je napaka. Mislila sem, da sem samo izgubila čas, zato sem nadaljevala, kot da pribitka 50 sekund ni bilo. Pribitek je bil mejen, a sodniki so pač videli, da ni bilo vse čisto. Razočarana sem, a svet se zaradi tega ne bo ustavil. Take stvari se dogajajo, a meni so se v skrajno neprimernem trenutku. Priložnost sem zamudila, a bodo nove," je dejala Terčeljeva, ki pa si vendarle ničesar ne očita: "Mislim, da sem storila vse, kar je v moji moči, nič ne bi spreminjala. Iz tega se bom morala kaj naučiti, da bo drugič bolje. Hudo je, a gremo naprej," je bila razočarana Ljubljančanka.
Lokostrelec Žiga Ravnikar je v prvem krogu na izpadanje na olimpijskih igrah v Tokiu moral priznati premoč izkušenemu Italijanu Mauru Nespoliju. Ta ga je na olimpijski premieri z ukrivljenim lokom izločil z izidom 6:0, s čimer je za Ravnikarja OI konec. Za tekmeca v prvem dvoboju na izpadanje je dobil 12 let starejšega Italijana, sedmega tekmovalca svetovne lestvice. Ravnikar je takrat dejal, da je Nespoli zelo dober, a ga želi premagati. Obračun slovenskega in italijanskega lokostrelca se je sicer začel z 20-minutno zamudo zaradi tehničnih težav v centru Yumenoshima. Nespolija to ni zmedlo, saj je zanesljivo dobil tri nize in hitro odločil vprašanje o zmagovalcu. V prvem nizu je bil Ravnikar še najbližje, a je Italijan s 27:26 v doseženih krogih slavil in dobil prvi točki. Nato je bil v naslednjih dveh še bolj prepričljiv in slavil z 29:26 in 27:25.
Mariborski jadralec Žan Luka Zelko je na regatnem polju v Kamakuri pri Enoshimi, kjer na olimpijskih igrah v Tokiu potekajo jadralni boji, edino današnjo regato razreda laser dobro opravil. Med 35 jadralci je bil 17., skupno pa je napredoval na 22. mesto.
Taekwondoist Ivan Trajković je v prilagojeni težki kategoriji nad 80 kilogramov osvojil peto mesto, potem ko je v borbi za tretje mesto tesno s 4:5 izgubil z Južnokorejcem Kyo-don Inom, drugim nosilcem. Čeprav je Trajković v prvem delu borbe dobro napadal, je edini uspešen udarec uspel Južnokorejcu, ki je povedel s 3:0. V drugih dveh minutah je povišal prednost na 4:0, potem ko je slovenski nasprotnik prejel kazen. V zadnjem delu je Trajković najprej znižal zaostanek na 2:4, potem je Južnokorejec znova povedel za tri po padcu Slovenca, ki se je do konca močno boril, a izida ni uspel spreobrniti. To je njegova najboljša uvrstitev Trajkovića na OI, potem ko je bil v Londonu 11., na igre v Riu pa se ni uvrstil.
Plavalec mariborskega Branika Martin Bau je na olimpijskih igrah v Tokiu z 8:04,79 osvojil 31. mesto na 800 m prosto. Za osebnim rekordom je zaostal dobrih šest sekund, vseeno pa je bil zelo zadovoljen. "Kako ne? Od evropskega prvenstva sem napredoval za šest sekund in dosegel najboljši izid v zadnjih dveh letih, zato sem bil izida res vesel. Šest sekund od osebnega rekorda se morda sliši veliko, a na 800 m prosto temu ni tako. Posebej če vemo, da sem normalno začel trenirati šele po novem letu. Uvrstitev pa pač je, kakršna je. To je najmočnejša konkurenca na svetu," je povedal Bau.