Uspešno pričeli prvo etapo Misije: Triglavski ledenik v Peking

Uspešno pričeli prvo etapo Misije: Triglavski ledenik v Peking
V petek smo iz Ljubljane pospremili ekipo, ki se podaja na pot Misije: Triglavski ledenik v Peking, projekta ki se zavzema za trajnostni razvoj in ga pripravljata Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez in Pivovarna Laško Union.

Prva etapa poti dodaja projektu posebno diplomatsko noto. V odgovornosti do prihodnosti ledenikov sta projekt s častnim pokroviteljstvom in skupnim pismom podprla predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in knez Albert II Monaški. Državi Slovenija in Monako objemata Alpe na zahodni in vzhodni strani in sta tako simbolno povezani v prizadevanjih za ohranjanje ledenikov. Ekipa Studia Peking, ki se podaja na mesec in pol dolgo pot, bo do konca decembra zaokrožila pot čez sedem olimpijskih prestolnic in o problematiki izginjanja ledenikov govorila s predstavniki nacionalnih olimpijskih komitejev držav na poti. 1. januarja 2022 bo ledeniški vzorec poimenovan Toli prestopil finsko - rusko mejo in nadaljeval pot proti vzhodni Aziji.
  • Na 13.000 kilometrov dolgo trajnostno-olimpijsko misijo se kot simbol opozarjanja na skrb za okolje odpravlja vzorčni kos Triglavskega ledenika imenovan TOLI (Triglav Olympic Legendary Ice);
  • Projekt poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja in kneza Alberta II Monaškega;
  • Trajnostno zasnovanemu projektu »Misija: Triglavski ledenik do Pekinga« lahko sledite na www.ledenik.olympic.si.

Do Pekinga čez Monako
 
“Misija: Triglavski ledenik v Peking” je v svoji organizaciji uspešno povezala deležnike s področja športa, znanosti in gospodarstva, posebno podporo je s prevzemom častnega pokroviteljstva projektu izkazal predsednik republike Borut Pahor. Ob pridružitvi Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) je projektu izrazil podporo še knez Albert II Monaški, ki ob svoji državniški predseduje tudi Komisiji za trajnost in športno dediščino pri Mednarodnem olimpijskem komiteju.
 
Predsednik Pahor in monaški knez sta v skupnem pismu iskreno podprla okoljsko kampanjo za povečanje ozaveščenosti v evropski in globalni družbi. Ozaveščanje o posledicah segrevanja okolja je zahteven izziv »Misija: triglavski ledenik v Peking« pa z jasnim prikazom problematike spodbuja javnost k majhnim spremembam osebnih navad. Skupno pismo je predsednik republike Borut Pahor podpisal že v četrtek, 16. decembra 2021, ko je sprejel ambasadorja projekta dr. Francija Petka ter Cirila Komotarja, ki sta s seboj prinesla ledeniški vzorec Toli.
 
V  soboto, 18. decembra 2021, je Princ Albert II., sprejel g. Gregorja Benčino, svetovalca predsednika OKS-ZŠZ z ekipo Misije: Triglavski ledenik v Peking, kar je izjemno veliko priznanje za olimpizem v Sloveniji, s tem pa je projekt dobil še dodatno mednarodno noto.
 
Ko govorimo o posledicah globalnega segrevanja v Evropi, je umikanje in taljenje ledenikov najbolj očiten pokazatelj resnosti in hitrosti teh učinkov. Brez ledenikov se bo srednja Evropa soočala s problematiko izginjanja virov pitne vode, njihov umik pa že danes vidno preoblikuje Alpska območja. Brez ledenikov se bodo spremenile zime kot jih poznamo, to pa neposredno vpliva na prihodnost zimskih športov in zimskih olimpijskih iger v regiji.
 
Predsednik države Borut Pahor pa ob podpisu skupne izjave dodaja: “Slovenija in Monako sta povezana z Alpami, ki so dom najbolj znamenitih evropskih ledenikov. Ko opazujemo neustavljivo taljenje belih vrhov, moramo sprejeti odgovornost za njihovo zaščito. Podpiram to pobudo, ki nas združuje v boju z okoljskimi spremembami in si želim, da bi Triglavski ledenik na poti do Pekinga z opozarjanjem o svojem izginjanju povezal dovolj ljudi, da bi skupaj lahko zagotovili obstoj vseh ledenikov in z njimi tudi naše prihodnosti. ”
 
Prevod besedila skupnega pisma v slovenskem jeziku posredujemo v nadaljevanju:
 
"Globalno segrevanje postaja ena od ključnih ovir, ki jih moramo kot družba premagati, da bomo zaščitili okolje in z njim prihodnost športa. V Evropi ni veliko primerov, ki bi tako jasno ponazorili učinke podnebnih sprememb kot taljenje alpskih ledenikov, ki izginjajo pred našimi očmi.
 
Zime, kot jih poznamo danes, so brez ledenikov ogrožene, brez njih pa zimski športi in zimske Olimpijske igre nimajo prihodnosti.
 
Tovrstna vprašanja o podnebni prihodnosti na pobudo Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) izpostavlja projekt »Misija: Triglavski ledenik v Pekingu«, zato mu kot častna sopokrovitelja izražava vso podporo.
 
»Misija: Triglavski ledenik v Pekingu« nas povezuje in utrjuje v naših skupnih vrednotah in vrednotah olimpijskega gibanja, s svojim zgledom pa nas poziva k nujnemu zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov v naši družbi.
 
To okoljsko kampanjo za povečanje ozaveščenosti v evropski in globalni družbi iskreno podpirava. Naš skupni cilj je, da naredimo vse, kar je mogoče, da čim hitreje dosežemo razogljičenje naših gospodarstev."
 
Do konca leta čez 7 olimpijskih prestolnic
 
Na poti od Monaca ekipo čakajo mesta, ki so v preteklosti že gostila zimske in poletne olimpijske igre. Prek Torina in Cortine d’Ampezzo pa Garmisch-Partenkirchena in Osla, bo ekipa do božiča obiskala še Lillehammer, za tem pa prek Stockholma in Helsinkov nadaljevala proti Rusiji.
 
Pred samim odhodom v petek se je Ciril Komotar ustavil in poslovil še na Pivovarni Laško Union, nato pa prejel poseben poklon dveh legendarnih športnih klubov - v Celju je ledenik na pot pospremil RK Celje Pivovarna Laško, v Mariboru pa so se v Ljudskem vrtu zbrali predstavniki NK Maribor, ki jih je pozdravil podpredsednik OKS-ZŠZ, Tomaž Barada. Oba kluba se pridružujeta projektu Misija: Triglavski ledenik v Peking s ciljem dodatne podpore pri ozaveščanju in aktivaciji javnosti.
 
Komotarju se je v večernih urah v Ljubljani pridružilo še spremljevalno vozilo AMZS, ki bo ob skrbi za varno pot do Pekinga prepeljalo dopisniško ekipo “Studia Peking”. Studio Peking bo vsebine projekta gostoval na YouTube kanalu in družbenih omrežjih partnerjev projekta.
 
Medtem, ko bo Komotar s Studiem Peking s poti delil vsebine, ki povezujejo olimpijske discipline s trajnostjo, bo Nik Škrlec iz domačega Studia Triglav tedensko predstavljal primere odličnih trajnostnih praks. Vse do konca projekta v marcu 2022, bo Škrlec z gosti s področja znanosti, trajnosti in športa govoril o pomenu družbe v boju z okoljskimi spremembami.
 
Drobni koraki za bele vrhove
 
Na mednarodni dan gora, v soboto 11. decembra 2021, je na spletnem mestu ledenik.olympic.si zaživela posebna podstran imenovana “Olimpijski korak”. Na podstrani je v obliki 5 elektronskih knjižic zbranih več kot 30 vsakodnevnih praktičnih nasvetov za izboljšanje ogljičnega in okoljskega odtisa.
 
Obiskovalci lahko s prenosom katerekoli od knjižic napravijo svoj Olimpijski korak in doprinesejo k skupnem številu majhnih korakov, ki se v kampanji “Misija: Triglavski ledenik do Pekinga” seštevajo v skupni rezultat.
 
Knjižice so nastajale v sodelovanju s strokovnimi partnerji projekta: Centrom za energetsko učinkovitost (CEU) na Institutu Jozef Štefan, Triglavskim narodnim parkom, Planinsko zvezo Slovenije, Slovensko turistično Organizacijo in oddelkom za trajnost Mednarodnega olimpijskega komiteja. Partnerji projekta na področju trajnosti že sprejemajo konkretne zaveze pri naporih za znižanje izpustov toplogrednih plinov. Vsi izpusti, ki bodo nastajali na poti do Pekinga bodo s strani CEU preračunani in v skupni akciji, ki jo bosta ob zaključku projekta organizirali blagovna znamka Laško in OKS, razogljičeni s pomočjo sajenja dreves na prizadetih območjih Slovenije.
 

O projektu
Projekt Misija: Triglavski ledenik v Peking nastaja pod pobudo Pivovarne Laško Union v soorganizaciji z Olimpijskim komitejem Slovenije - Združenje športnih zvez. Častna ambasadorja projekta sta predsednik Republike Slovenije, Borut Pahor in knez Albert II Monaški. Projekt poteka s podporo več vladnih in nevladnih organizacij, gospodarskih partnerjev, slovenskih olimpijcev in športnih legend ter drugih podpornikov. Namenjen je ozaveščanju o globalnem segrevanju, njegovih uničujočih posledicah za okolje in obstoj zimskih športov s ciljem aktiviranja več kot 20.000 posameznikov k majhnim spremembam navad v svojih življenjih za ohranitev planeta. V sklopu projekta bo v sodelovanju z Geografskim inštitutom Antona Melika ZRC SAZU izvedena dodatna neodvisna raziskava Triglavskega ledenika, ki bo nadgradila spoznanja tekoče raziskave v okviru projekta Preučevanje slovenskih ledenikov, del vzorčnega ledu pa bo prepotoval 13.000 km dolgo pot iz Mojstrane do Pekinga. S postopnim taljenjem kosa ledu v ledeniško vodo projekt simbolno opozarja na globalni problem segrevanja ozračja. Aktivnosti projekta so zasnovane skladno z navodili Centra za energetsko učinkovitost na Institutu Jožef Stefan s ciljem izvedbe ogljično nevtralne osveščevalne kampanje, ki vključuje sajenje dreves z namenom nevtralizacije ogljičnega odtisa. Projekt je del dolgoročne pobude 'Beli vrhovi', pod katero si blagovna znamka Laško s projektnimi partnerji prizadeva za ohranjanje gorskih habitatov in deluje na področju naravovarstva v slovenskih alpskih in predalpskih območjih. Več na: https://ledenik.olympic.si/.

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji