Potem ko je projekt »Misija: Triglavski ledenik v Peking« v kategoriji Najboljše športno sponzorstvo februarja prejel nagrado SPORTO 2022, je včeraj prejel tudi srebrno nagrado ESA “Best of Europe” 2023, ki jo podeljuje Evropsko sponzorsko združenje (European Sponsorship Association – ESA). Nagrado sta prevzela Matic Švab, namestnik generalnega sekretarja in poslovni direktor OKS-ZŠZ in Maja Mežan, vodja blagovne znamke Laško v Pivovarni Laško Union.
Nagrajeni projekt je nastal na pobudo in idejno zasnovo PLU v soorganizaciji z OKS z namenom ozaveščanja o globalnem segrevanju, njegovih uničujočih posledicah za okolje, življenje in obstoj zimskih športov. Logotip projekta je oblikoval Primož Pislak (Luks studio), pod kampanjo pa sta se podpisali še agenciji Luna TBWA in Edge & Angle. ESA vsako leto podeljuje prestižno nagrado “Best of Europe” zmagovalnim nacionalnim projektom v Evropi na področju sponzorstva na podlagi ocene s strani neodvisne strokovne komisije. Letošnji izbor za nagrado ESA Best of Europe 2023 je skupno s slovenskim vključeval 12 projektov iz 12 evropskih držav, med njimi tudi projekt družbe HEINEKEN Formula 1.
Zooullis Mina, generalni direktor Pivovarne Laško Union, izpostavlja: »Glas o Triglavskem ledeniku razširil se je razširil najprej do Pekinga in sedaj tudi do Londona. Veseli nas dokazana izjemna moč partnerskega sodelovanja za dobro našega planeta. Misija: Triglavski ledenik v Peking je izjemen projekt, ki smo ga pod okriljem blagovne znamke Laško ustvarili skupaj z Olimpijskim komitejem Slovenije in projektnimi partnerji. Z njim smo slovensko in tujo javnost opozorili na vpliv podnebnih sprememb in s sajenjem več kot 16 tisoč dreves prispevali k bolj trajnostni prihodnosti za vse nas. Velika zahvala gre vsem snovalcem in sodelujočim v projektu. Želimo, da bi naš projekt ter osvojeni nagradi SPORTO 2022 in Best of Europe 2023 spodbudil deležnike v Sloveniji, Evropi in širom sveta k novim trajnostnim korakom za naš planet.«
Franjo Bobinac, predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije–Združenja športnih zvez: »Izjemno sem ponosen na ekipo Olimpijskega komiteja Slovenije, ki je sodelovala pri tem projektu ter uspela njegov uspeh ponesti izven okvirjev mednarodne olimpijske družine v širni svet. Iskrene čestitke vsem, ki so skupaj dosegli uspeh, ki ga danes proslavljamo s to prestižno nagrado.«
Matic Švab, namestnik generalnega sekretarja in poslovni direktor Olimpijskega komiteja Slovenije-Združenja športnih zvez pa je ob prejemu nagrade dejal: »Projekt Misija: Ledenik v Peking ima posebno mesto v mojem srcu. Gre za projekt, kjer sem sodeloval s srčnimi ljudmi, ki so se dneve in noči trudili za to, da smo ga uspeli izpeljati v najtežjih časih zdravstvene krize. Projekt nam je v času, ko je svet obstal zaradi covida, pomenil dodatno motivacijo, da ga izpeljemo ter dobesedno pripeljemo vse do cilja. Nagrado z izjemno častjo in ponosom sprejemam skupaj s kolegi iz PLU, ki se jim obenem zahvaljujem za vse neprespane noči, ki so nam na koncu prinesle ta uspeh.«
Projekt »Misija: Triglavski ledenik v Peking« se je začel jeseni 2021 z namenom ozaveščati o globalnem segrevanju, njegovih uničujočih posledicah za okolje in obstoj zimskih športov in s ciljem aktiviranja ljudi k majhnim spremembam življenjskih navad za ohranitev planeta. Častna ambasadorja projekta sta bila tedanji predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in knez Albert II Monaški. Projekt je potekal s podporo več vladnih in nevladnih organizacij, gospodarskih partnerjev, slovenskih olimpijcev in športnih legend ter drugih podpornikov. V okviru projekta se je del vzročnega ledu Triglavskega ledenika – Toli – podal na predvidoma 13.000 kilometrov dolgo cestno popotovanje do Kitajske. Po cesti je pod vodstvom Cirila Komotarja prepotoval več kot 11.500 kilometrov iz Mojstrane do Rusije in nato z letalom poletel do Pekinga, kjer so v začetku 2022 potekale zimske olimpijske igre. Po dogodku je Toli v obliki staljene ledeniške vode postal del razstavljene zbirke predmetov Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani.
V sodelovanju z družbo Slovenski državni gozdovi je v letu 2022 sledilo večmesečno sajenje dreves. Slovenski gozdovi v Kočevski Reki, Trnovskem gozdu, Koprivni in na Pokljuki so tako bogatejši za 16.000 dreves, kar zagotavlja razbremenitev okolja za večkratnik količine izpustov, nastalih s projektom. Dodatno je PLU z donacijo podprla Geografski Inštitut Antona Melika ZRC SAZU pri izvedbi neodvisne raziskave z vzorčenjem, analizo in georadarskimi meritvami na Triglavskem ledeniku in ledeniku pod Skuto v obdobju 2021–2023.
Več o nagradi Best of Europe: https://sponsorship.org/awards/best-of-europe-award/
Več o projektu: https://ledenik.olympic.si/.
Video predstavitev projekta (v angleščini): https://youtu.be/pyW9hCsrQXE