Prodaja Športne loterije

Prodaja Športne loterije
V luči aktualnega dogajanja povezanega s prodajo Športne loterije Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez podaja dodatna pojasnila glede prodaje deleža OKS v Športni Loteriji z namenom transparentne in odprte komunikacije do vseh zainteresiranih javnosti.

OKS kot krovna organizacija slovenskega športa in združenje športnih zvez na prvo mesto vedno postavlja interese športnic, športnikov in športnih organizacij ter njihov razvoj. OKS ne bo prodajal deleža družbe, če ob tem ne bo s strani potencialnega kupca dana zaveza k spoštovanju strateških sider, ki omogočajo nadaljnji razvoj in financiranje slovenskega športa.
 
OKS v svoji bilanci stanja poleg deleža v Športni Loteriji, izkazuje še nekaj pomembnih dolgoročnih naložb (Bežigrajski športni park, Fundacija Miroslava Cerarja, Zavod Sloado, OKS-Olimp d.o.o., Nacionalni olimpijski inštitut). Želimo poudariti, da vlaganje v finančne naložbe in deleže podjetij ni temeljna dejavnost OKS.
 
Kot manjšinskega lastnika pa tudi nas na OKS skrbijo določeni dejavniki tveganja nadaljnjega delovanja Športne loterije, ki so predstavljeni tudi v njeni strategiji. Športna Loterija je namreč odvisna predvsem od enega produkta, to je športnih stav. V preteklosti so se že večkrat pripravljale spremembe zakonodaje, usmerjene v liberalizacijo športnih stav, kar bi močno vplivalo na poslovanje omenjene družbe, v kateri imamo lastniški delež, predvsem na njeno donosnost. Dodaten element tveganja predstavlja tudi morebitna de-monopolizacija slovenskega trga športnih stav, saj bi bilo v družbo  potrebno verjetno vložiti dodaten kapital. Za takšno potezo OKS nima razpoložljivih sredstev, kar bi lahko ogrozilo delovanje slovenske krovne športne organizacije.
 
OKS sam ni aktivno iskal kupca za svoj delež v Športni Loteriji, je pa, kot solastnik, potrdil njeno strategijo. Letos januarja je OKS prejel interes tujih vlagateljev za odkup 3.568 navadnih kosovnih delnic Športne Loterije. Na podlagi uradne in zavezujoče ponudbe prejete v aprilu, je OKS znotraj Izvršnega odbora, ki je pristojen za obravnavo in odločanje o kapitalskih zadevah, začel s poglobljeno analizo ponudbe in tehtanjem učinkov za primer prodaje ali ne-prodaje. Pri tem je bil v ospredju pogled OKS kot lastnika, kot tudi širši pogled na razvoj in financiranje slovenskega športa. To pomeni, da bi potencialno lahko podprli samo prodajo ob jasni zavezi vlagateljev, da bodo upoštevali  pomembna strateška sidra pri nadaljnjem razvoju družbe Športna loterija, kar bi dolgoročno pozitivno vplivalo predvsem na financiranje slovenskega športa.
 
V mesecu maju je OKS prejel izražen interes drugega potencialnega vlagatelja, na katerega smo se, kot gospodaren lastnik deleža v Športni Loteriji, odzvali in potencialnemu vlagatelju omogočili potrditev interesa z uradno ponudbo. V petek, 4. 6. 2023 smo informativno ponudbo tudi prejeli in jo bomo v naslednjih tednih skrbno preučili ter poskušali v najkrajšem možnem času priti tudi do zavezujoče ponudbe. S smo potrdili, da je OKS popolnoma odprt za konkurenčni proces in ponudbe, seveda ob strogem spoštovanju prodajnih postopkov, s tem pa tudi za  maksimiranje učinkov morebitne prodaje deleža v Športni Loteriji.
 
Ne glede na končni rezultat, želimo vse postopke voditi transparentno, zato ves čas vodimo dialog med člani Izvršnega odbora OKS, ki je tudi pristojen za sprejem končne odločitve. Dne 3. 5. 2023 smo pripravili posvetovalno-informativno sejo na temo Športno Loterije. Prav tako bo posebna seja IO jutri, 8. 6. 2023 namenjena tej tematiki. Pridobili smo tudi dodatne informacije o kupcu in preučili finančno sposobnost kupca, tako z vidika potenciala lastnih sredstev za izvedbo posla kot tudi nadaljnjega razvoja družbe.
 
Vrednotenje našega deleža v Športni Loteriji smo kot odgovoren lastnik zaupali priznani družbi KPMG. Na podlagi vrednotenja in na podlagi prejete ponudbe lahko ugotovimo, da je ponujena cena za naš delež zelo dobra in da zavezujoča ponudba s strani potencialnega kupca zelo pomembno presega ocenjeno vrednost našega deleža OKS-ZŠZ v Športni Loteriji. Ob tem poudarjamo, da je ob morebitni prodaji potrebno predhodno soglasje za pridobitev (in odsvojitev) delnic ciljne družbe s strani ministra, pristojnega za finance, po Zakonu o igrah na srečo ter soglasje uprave družbe. Prav tako se za izvedbo prodaje ne spreminja noben zakon, kupec pa bo razkrit in preverjen v postopku MF po 32. čl ZIS.
 
Posebej poudarjamo, da morebitna prodaja deleža OKS v Športni Loteriji oz. sprememba lastniške strukture v ničemer ne bo vplivala na koncesijsko dajatev, ki je določena z zakonom in koncesijsko pogodbo. Tako bi tudi v primeru spremembe lastništva bila še naprej omogočena nadaljnja podpora tako FIHO kot tudi FŠO. To je še posebej pomembno poudariti zato, ker se v zadnjem času pojavlja v javnosti napačna interpretacija tega dejstva. Lastništvo in koncesijska dajatev sta namreč popolnoma ločeni zadevi.
 
Vezano na to imamo do potencialnega kupca zato tudi zahtevo, da bo še naprej dolgoročno vlagal v slovenski šport preko sponzorstev in partnerstev, pri čemer naj bi bili ti vložki še večji od trenutnih. Potencialni kupec je namreč podjetje, ki letno realizira preko 9 mrd EUR prometa, zaposluje več kot 10.000 ljudi in deluje na 36 različnih trgih v štirih različnih panogah in se bo moral zavezati k spoštovanju strateških sider, ki jih je v svoji strategiji opredelila Športna Loterija. Striktno bodo morali upoštevati sedanjo in bodočo zakonodajo s področja stav in iger na srečo v Sloveniji, za prevzem zagotoviti lastna sredstva, kot tudi za investiranje v razvoj, lastno strojno, programsko in podatkovno infrastrukturo. Ohraniti bodo morali blagovne znamke Športne Loterije, delovna mesta in sedež podjetja v Sloveniji ter podpirati FIHO in FŠO preko koncesijskih dajatev.
 
V primeru prodaje deleža OKS v Športni Loteriji bi na OKS  poiskali nove strateške naložbe za plemenitenje pridobljenih sredstev, kjer bi realizirali ustrezno letno donosnost, ob zmernem tveganju, ki bi bila primerljiva z dosedanjimi učinki dividend. Pri tem so glavni cilji povečanje materialne koristi za OKS-ZŠZ, članice OKS, klube, društva in združenja, športnike ter športnice, trenerje itd., ohranitev realne vrednosti dolgoročne naložbe, zagotoviti donosnost, ki je večja od inflacije, kar bi omogočalo ohranjanje realne vrednosti naložbe, ter zagotoviti čim večjo varnost dolgoročne finančne naložbe.
 
Prav zato je že v pripravi oblikovanje Solidarnostnega sklada za članice OKS-ZŠZ, kjer bi dodatno podprli posebne projekte, pripravljamo pa se tudi na zagon Projektne pisarne za podporo članicam, ki bi jim omogočila bolj kakovostno delovanje in zmanjšanje stroškov. Velik poudarek bomo namenili tudi Razvoju programov za športnike, predvsem na področju dvojne kariere. Na ta način bomo lahko še naprej kakovostno razvijali in skrbeli za slovenski šport  kot enega najbolj pomembnih stebrov slovenske družbe.
 

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji