V Sloveniji imamo mnogo športnikov, ki dnevno vlagajo napore v svoj napredek ter zdaj ali v prihodnosti skrbijo za športno podobo Slovenije v svetu. Športno družino sestavljajo prav vsi izmed njih in za vse bi si morali želeti, da so v športu zadovoljni, srečni ….
Kako lahko kot družba pripomoremo k duševnemu zdravju športnikov - tako mladih kot vrhunskih?
- Starši smo svojim otrokom športnikom najbolj stabilna podpora in naše naklonjenosti do njih ne pogojujmo s športnimi rezultati
- Navijači športnikov ne žalimo in njihove nastope konstruktivno komentiram.
- Razumevanje vodi do destigmatizacije duševnih težav v športu: težave so človeške in stalnica tudi v športu, iskanje pomoči je znak moči, ne šibkosti.
- Odprta komunikacija o vprašanjih duševnega zdravja širi območje, v katerem se športniki počutijo udobno, ko spregovorijo o svojih čustvih in doživljanju pritiska.
- Spodbujajmo športnike tako, da prepoznamo to, da vsak športnik želi nastopati najbolje, saj je to vedno v njegovem interesu in nikoli ne nastopa slabo zanalašč.
- Trenerji imajo ključno vlogo pri oblikovanju športnikovega duševnega zdravja - izobraženi trenerji bodo znali prepoznati znake duševnih težav in vzpostaviti podporno in spoštljivo okolje.
- Mediji imajo velik vpliv na duševno zdravje športnikov – novinarji naj se osredotočajo na dosežke in ne na senzacionalizem ter osebne težave športnikov.
- Skupnost naj športnikom nudi podporo in pripadnost ter mlade vključuje v dejavnosti, ne glede na rezultate in počutje v tistem trenutku.