Predstavitev projekta "Voice for Equality and Rights of women Athletes - V.E.R.A."

Predstavitev projekta

Voice for Equality and Rights of women Athletes (V.E.R.A.) je 2-letni projekt, katerega namen je zaščititi in zagovarjati pravice vrhunskih športnic v Evropi. 

Gre za nov korak pri razvoju ženskega športa v Evropi. Cilj projekta je, da se s krepitvijo zaščite pravic športnic ter opolnomočenjem športnic in organizacij, ki jih zastopajo, povečajo vključenost, raznolikost in poštenost v evropskem športnem sistemu.

 Uresničitev štirih glavnih ciljev je dosegla naslednji namen: 
- Izboljšana zastopanost in podpiranje pravic športnic,
- Večja ozaveščenost v evropskem športnem sistemu o koristih in dodani vrednosti, ki jo lahko enakost in raznolikost spolov prineseta športu, 
- Oblikovanje evropske platforme za športnike, organizacije in strokovnjake za izmenjavo najboljših praks in mogočih rešitev skupnih izzivov,
- Spodbujanje mentorstva in vzajemne podpore med športniki in strokovnjaki iz organizacij, ki jih zastopajo in podpirajo.

Konzorcij so sestavljali:
- Francosko združenje Alice Milliat Association, ki se ukvarja s spodbujanjem ženskega športa v Evropi;
- Špansko združenje igralk futsala Asociación de Jugadoras de Fútbol Sala (AJFSF);
- Evropska pravna firma na področju športa CRESTA;
- Nogometna zveza Slovenije (NZS);
- Portugalsko združenje Sport Evolution Alliance (SEA), ki se ukvarja z razvojem športne vadbe;
- Evropsko neprofitno združenje športnih delodajalcev European Association of Sport Employers (EASE), katerega namen je spodbujati zastopanost delodajalcev v Evropi in socialni dialog v športni dejavnosti.

Vsak partner je s svojega vidika prispeval k izboljševanju in zagovarjanju pravic športnic ter poskrbel, da se jih enako obravnava kot športnike. Začetna faza projekta je vključevala izvedbo celovite analize s poudarkom na pravicah športnic. V Italiji, Franciji, na Portugalskem, v Sloveniji in Španiji je bila opravljena anketa, njen namen pa je bil pridobiti vhodne podatke o konkretnih okoliščinah ter izkušnjah športnih institucij in športnikov v evropskih državah. V okviru njenega vprašalnika je 342 vrhunskih športnic in 69 športnih organizacij prispevalo k opisu svojega konkretnega položaja vrhunske športnice oziroma organizacije na področju evropskega ženskega športa.
Rezultati ankete so zbrani in predstavljeni v  dokumentu Analiza stanja pravic športnic v Evropi.

KONČNI REZULTAT PROJEKTA JE SPLETNA PLATFORMA: https://www.veranetwork.it
Orodje za mreženje ljudi, organov in institucij, ki se ukvarjajo s krepitvijo in zaščito pravic športnic ter hkrati izobraževalna podpora za povečanje ozaveščenosti in znanja. Vabljeni k uporabi.


 

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji