Olimpijske igre in projekt Slovenske hiše sta odlična priložnost za krepitev mednarodnih povezav, sklepanje prijateljstev in celostne predstavitve Slovenije. Cilj Slovenske hiše je ustvariti navdihujoče okolje, kjer se bodo lahko gostje in obiskovalci poglobili v raznolikost naše dežele, spoznali njeno bogato kulturno dediščino, se navdušili nad športnimi dosežki naših olimpijcev ter odkrili gospodarsko dinamiko in turistični potencial.
Slovenska hiša bo v času olimpijskih iger, med 27. julijem in 11. avgustom, informacijsko, predstavitveno in prireditveno središče Slovenije za francosko in svetovno javnost ter za obiskovalce iz Slovenije. Hiša je v pariškem parku La Villette, v katerem bodo tudi nekatere hiše ostalih nacionalnih olimpijskih komitejev, med drugim tudi gostiteljice Francije, studio francoske televizije in največja uradna navijaška cona.
Slovenska hiša bo namenjena promociji Slovenije v najširšem smislu, saj bo predstavljala prostor, kjer se bo šport združil s slovenskim gospodarstvom, turizmom, kulturo, znanostjo, naravno dediščino, gastronomijo. Omogočila bo mreženje gospodarstvenikom, poslovnežem, podjetnikom, predstavnikom politike, kulture in omogočila predstavitev najboljšega, kar Slovenija ima. V hiši bodo različni tematski dogodki, poslovna srečanja in konference, bilateralna srečanja in povezovanja, predstavitve podjetij ter turistična promocija Slovenije.
Za izvedbo projekta Slovenska hiša Pariz 2024, ki ga je podprla Vlada RS, skrbi Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez (OKS-ZŠZ) v sodelovanju s partnerji Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport, javnima agencijama SPIRIT Slovenija in Slovensko turistično organizacijo (STO), Veleposlaništvom RS v Parizu in Uradom Vlade Republike Slovenije za komuniciranje (UKOM).
Pester program Slovenske hiše bo priložnost za krepitev mednarodnih povezav, širjenje pozitivnega vpliva Slovenije v svetu in gradnjo mostov med ljudmi. Pri oblikovanju programske vsebine je sodelovalo več resorjev, ki bodo poskrbeli, da bo dogajanje v Slovenski hiši zanimivo in pestro.
Prvi dogodek bo svečano odprtje Slovenske hiše, ki bo v soboto, 27. julija ob 14h. Častna gostja bo predsednica Republike Slovenije, dr. Nataša Pirc Musar, prisoten pa bo tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport RS Matjaž Han. Dogodka, za katerega sta potrebna vabilo in registracija, se bo udeležilo tudi veliko gostov iz tujine.
V organizaciji OKS-ZŠZ bodo v Slovenski hiši organizirane 3 okrogle mize o aktualnih temah, ki so visoko na prioritetnem seznamu Mednarodnega olimpijskega komiteja, MOK in OKS-ZŠZ.
Prva o enakosti spolov v športu bo v nedeljo, 28. julija 2024 ob 13.30, posebna gostja bo predsednica RS dr. Nataša Pirc Musar.
Enakost spolov je temeljna za razvoj in uspeh olimpijskega gibanja, saj zagotavlja, da vsi športniki uživajo enake možnosti za uspeh, pripomore k širši zastopanosti, in promovira pravičnost ter enakopravnost v športu in širše v družbi. Prvič v zgodovini olimpijskih iger bo število športnic v Parizu enako številu športnikov. Tudi v slovenski reprezentanci bo doslej največji delež žensk – 49 %.
Na pogovoru o enakosti spolov bodo sodelovali:
- dr. Nataša Pirc Musar, predsednica Republike Slovenije,
- Annamarie Phelps, predsednika Komisije Evropskega olimpijskega komiteja za enakost spolov, različnost in inkluzijo,
- Barbara Žibret Kralj, direktorica in izvršna partnerica Deloitte Slovenia,
- Pere Miró, svetovalec predsednika MOK,
- Gustavo Merino, direktor za socialne politike pri UNESCO.
Druga okrogla miza oziroma pogovor bo na temo Trajnost v športu in bo v petek, 2. avgusta ob 13h. OKS – ZŠZ, je eden tistih nacionalnih olimpijskih komitejev, ki že imajo svojo Trajnostno strategijo, Akcijski načrt in od leta 2023 Komisijo za trajnost v športu. S tem želimo pokazati, da razumemo čas, v katerem živimo in se zavedamo pomena in moči športa.
Še posebej smo veseli, da bo predsednik OKS – ZŠZ Franjo Bobinac na tem dogodku podpisal Trajnostno zavezo Združenih narodov »Šport za podnebno delovanje/Sports for Climate Action«, s čimer se slovenski olimpijski komite zavezuje načelom trajnostnega razvoja, ki jih zagovarja mednarodni olimpijski komite, MOK.
Predstavitveni govor bo imel dr. Janez Potočnik, sopredsedujoči mednarodnemu panelu za vire pri Organizaciji združenih narodov, UNEP, in nekdanji komisar Evropske komisije za znanost in raziskave (2004-2009) in za okolje (2009-2014).
V pogovoru bodo sodelovali:
- Kolinda Grabar Kitarović, nekdanja predsednica Republike Hrvaške in članica IO Mednarodnega olimpijskega komiteja, MOK,
- Julie Duffus, svetovalka za trajnost v MOK,
- Tom Fux, podpredsednik korporacije Toyota Motor Europe.
Tretja razprava z naslovom Vrhunski športniki in druga kariera bo na sporedu 5. avgusta 2024 ob 11h.
Druga kariera športnikov je ključna za njihovo osebno in finančno stabilnost ter duševno zdravje. Z izkoriščanjem svojih športnih izkušenj in s pomočjo podpornih programov lahko uspešno premostijo prehod iz športa na novo poklicno pot. Vedno več športnikov lahko računa na podporo pri prehodu v novo življenje. Organizacije, kot so Mednarodni olimpijski komite, nacionalni olimpijski komiteji, tudi OKS – ZŠZ in različne športne zveze, nudijo karierna svetovanja in delavnice za športnike. Ti programi pomagajo športnikom pri iskanju novih poklicnih poti in razvijanju novih kompetenc.
Na pogovoru bodo sodelovali:
- Vadym Guttsait, predsednik Olompijskega komiteja Ukrajine, prejemnik zlate olimpijske medalje v sabljanju,
- Tina Maze, nekdanja smučarka in najboljša slovenska športnica vseh časov,
- Kirsty Coventry, nekdanja članica IO MOK in predsednica njegove komisije za športnike (2018-2021), športnica z največjimi olimpijski uspehi iz Afrike, danes ministrica za mladino, šport, umetnost in rekreacijo vlade Zimbabve in
- Urška Žolnir Jugovar, ena najuspešnejših slovenskih športnic v judu in športna direktorica pri Evropski judo zvezi, EJU.
Več informacij o dogodkih v notranjosti Slovenske hiše, tudi tistih, ki jih organizirajo ministrstva in institucije Vlade RS, najdete na https://pariz2024.olympic.si/slovenska-hisa/program-in-dogodki.
Slovenska hiša bo odprta vsak dan iger od 10. ure do 22.30 in bo privabljala goste s programom na terasi in notranjem delu hiše, kamor bo vstop možen le s posebno akreditacijo. Zunanji del oz. terasa hiše bo namenjena splošnim javnostim, hkrati pa bo tudi stičišče slovenskih navijačev v Parizu s pestrim navijaškim programom in animacijami.
Novinarji so vabljeni na vse dogodke v Slovenski hiši, obvezna je registracija.
Naslov Slovenske hiše : 211 Av. Jean Jaurès, 75019 Pariz.
Program hiše je dostopen na: https://pariz2024.olympic.si/slovenska-hisa/program-in-dogodki
Kontakt za medije: ifeelslovenia@gov.si in press@olympic.si
Marta Kos (OKS); marta.kos@olympic.si; +386 51 313 454 (od 25. 7. 2024)
Polona Prešeren (UKOM); polona.preseren@gov.si; +386 51 391 173
Špela Vovk (UKOM); spela.vovk@gov.si; +386 41 755 534 (od 26. 7. do 4. 8. 2024)
Akreditacije za novinarje za notranji del Slovenske hiše so možne preko medijskega obrazca: https://live.meetpoint.si/slovenska-hisa-pariz-2024/media-si