Olimpijska reprezentanca Slovenije blestela na OI Pariz s tremi kolajnami in zgodovinskimi nastopi

V nedeljo, 11. avgusta je v Parizu ugasnil olimpijski ogenj in 90-članska reprezentanca Slovenije se je domov vrnila dvignjenih glav. S tremi olimpijskimi kolajnami (2 zlati, 1 srebrna) je Slovenija na letošnjih POI Pariz 2024 druga po številu zlatih kolajn na število prebivalcev. Od sodelujočih 206 držav nas je prehitela le Nova Zelandija. Z zgodovinskimi uvrstitvami in dosežki je Slovenija dokazala svojo rastočo moč na svetovnem športnem prizorišču ter pripravila teren za še večje uspehe na igrah v Los Angelesu 2028. Zdaj, ko so se glave ohladile in zbrale, si poglejmo najboljše rezultate.

Tri kolajne za #TeamSlovenia

Izjemni dosežki slovenske ekipe vključujejo dve zlati kolajni in eno srebrno. Andreja Leški je osvojila svojo prvo zlato kolajno v judu (do 63 kg), s čimer je pokazala svojo izjemno spretnost in vzdržljivost. Janja Garnbret je znova potrdila svojo prevlado v športnem plezanju in zlati kolajni iz Tokia 2021 dodala še zlato iz Pariza 2024. Toni Vodišek se je v jadranju, v novi olimpijski disciplini formula kajt, povzpel do srebrne kolajne in pokazal slovensko moč v tem zahtevnem, dinamičnem in najhitrejšem športu na olimpijskih igrah.

Vrhunski rezultati

Poleg kolajn je več slovenskih športnikov prikazalo izjemne predstave in za las zgrešilo olimpijske stopničke. Tudi na te vrhunske rezultate smo zelo ponosni. Kristjan Čeh je zgrešil zmagovalni oder s 4. mestom v metu diska in s tem dosegel enega najboljših slovenskih atletskih rezultatov. Tudi moška rokometna reprezentanca je dosegla hvalevredno 4. mesto in utrdila sloves izjemne sile v mednarodnem rokometu. Moška odbojkarska reprezentanca se je zapisala v zgodovino s prvo uvrstitvijo v zgodovini samostojne Slovenije na olimpijske igre in dosegla izjemno 5. mesto. Poleg tega je bila Slovenija najmanjša država z moško odbojkarsko ekipo na igrah.

Med prvo deseterico smo na odličnem 6. mestu imeli tudi ritmično gimnastičarko Ekaterino Vedeneevo, ki je tekmovala v mnogoboju. Za neverjeten rezultat je poskrbela tudi plavalka Neža Klančar, ki je v disciplini 50 m prosto dosegla svoj osebni rekord, državni rekord in 6. mesto na olimpijskih igrah. Takšen uspeh v plavanju je Slovenija nazadnje doživela na igrah v Pekingu 2008. Uspešna je bila tudi Eva Terčelj, ki je v kajak kanu – slalom, disciplini K-1 zasedla 7. mesto, Eva Alina Hočevar pa v disciplini C-1 9. mesto. Na enodnevni kolesarski dirki se je izkazal Jan Tratnik, ki je v cilj prikolesaril kot 8. po vrsti. Na tatamiju je v judu do 70 kg 9.mesto zasedla Anka Pogačnik.

Izjemni individualni dosežki v ekipnih športih

Z nastopi v ekipnih športih je izstopalo nekaj športnikov, ki so prispevali k skupnemu uspehu Slovenije. Pri odbojki je na lestvici najboljših strelcev, kljub poškodbi na prvi tekmi, 7.mesto zasedel Tonček Štern z izjemnimi 86 doseženimi točkami v samo petih tekmah. Vrhunski je bil tudi v napadih, kjer se je uvrstil na 5. mesto. Po številu uspešno izvedenih blokov se je na 7. mesto uvrstil Alen Pajenk, medtem ko so si Jani Kovačič, Tine Urnaut in Klemen Čebulj v svojih kategorijah prislužili uvrstitev med prvih deset, s čimer so pokazali bistven prispevek k uspehom odbojkarske ekipe. Na olimpijskem turnirju je sodelovalo 24 reprezentanc po 12 igralcev.

Rokometaš Blaž Janc je bil imenovan za desno krilo All-Star ekipe, ki so jo glede na dosežke oz. igro izbrali po koncu olimpijskega turnirja. Aleks Vlah je na lestvici najboljših strelcev olimpijskega turnirja z 56 goli zasedel 2.mesto, prvi je bil Danec Gidsel z 62 zadetki. Med prvo deseterico je bil na 6. mestu Blaž Janc z 43 zadetki. Klemen Ferlin pa se je z 32 odstotki ubranjenih golov uvrstil na 6.mesto najboljših vratarjev olimpijskega turnirja v rokometu. Na olimpijskem turnirju v rokometu je tekmovalo 12 ekip s po 14 igralci.

Veselimo se Los Angelesa 2028

Medtem ko je del reprezentance Slovenije na zasluženem dopustu in nekateri že v svojih klubih, navijači z velikim pričakovanjem zrejo v prihodnje igre v Los Angelesu 2028. Nastopi v Parizu so postavili močne temelje in vsak športnik ima cilj, da bi v naslednjem olimpijskem ciklu dosegel še več."Te igre so pokazale neverjeten potencial slovenskih športnikov," je dejal vodja slovenske olimpijske odprave Uroš Mohorič. "Neizmerno smo ponosni na vse naše tekmovalce, ne le na osvojene kolajne, ampak tudi na zgodovinske nastope in dosežene osebne rekorde. Veselimo se nadaljevanja te poti in puščanja svojega pečata v Los Angelesu."