13. Kongres športa za vse

13. Kongres športa za vse
Letošnji Kongres športa za vse je namenjen športnim delavcem, medicinskim strokovnjakom in ostalem strokovnemu osebju, ki se pri svojem delu srečuje z invalidno populacijo, športnim klubom in društvom, ki jim vključevanje invalidne populacije v programe prinaša novo poslovno priložnost, športnim zvezam in vsem ostalim, ki delujejo na področju športane rekreacije.
Združeni narodi so oktobra 1992 z resolucijo razglasili 3. december za mednarodni dan invalidov. Invalidnost je koncept, ki se nenehno razvija. 1. člen navedene konvencije pravi, da so invalidi »ljudje z dolgotrajnimi telesnimi, duševnimi, intelektualnimi ali senzoričnimi okvarami, ki jih v povezavi z različnimi ovirami lahko omejujejo, da bi enako kot drugi polno in učinkovito sodelovali v družbi«. Gibalna aktivnost in šport lahko bistveno prispevata k izboljšanju kakovosti življenja invalidov tako v biološkem, psihološkem kot socialnem vidiku, zato osrednjo temo 13. Kongresa športa za vse posvečamo Športni rekreaciji invalidov.  

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se število invalidov povečuje. Naraščanje števila invalidov je v glavnem posledica staranja prebivalstva in pogostejšega pojavljanja kroničnih bolezni, kot so sladkorna bolezen, srčno-žilne bolezni, rakava obolenja in duševne motnje.  V Evropi ima več kot 45 milijonov ljudi, starih od 15 do 64 let (povprečno kar vsak šesti med nami) dolgotrajne težave ali status invalida. Med prebivalci Slovenije je invalidov okoli 12–13 % (na ravni Evropske unije več kot 15 %). Gre predvsem delovne invalide, otroke in mladostnike s posebnimi potrebami, vojaške in vojne invalide ter zmerno, težje in težko duševno in najtežje telesno prizadete osebe (Vir: Statistični urad RS). 

Telesna dejavnost je za osebo, ki ima status invalida, izredno pomembna. Napačno je prepričanje, da gibalno, telesno ali drugače hendikepirana oseba ne more ali ne sme biti športno dejavna. Je pa seveda pomembno, da je vadba strokovno vodena in da se upošteva morebitne omejitve, ki jih stanje zahteva. 13. Kongres športa za vse bo športno rekreacijo invalidov obravnaval z različnih zornikoh kotov in tako ponudil priložnost, da se zainteresirana strokovna in splošna javnost seznani s predmetno problematiko.

V okviru praktičnega dela kongresa, ki bo potekal v soboto, bo športna unija Slovenije v sodelovanju z Zvezo za šport invalidov Slovenije-Paraolimpijskim komitejem izvedla tudi delavnico na temo športne rekreacije invalidov. Udeležba na kongresu zagotavlja pridobitev licence za opravljanje strokovnega dela v športu na področju športne rekreacije, ki jo podeljuje Športna unija Slovenije.

PROGRAM Kongresa

PRIJAVNICA
 

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji