#športajmoinberimo: kaj brati, da diši po športu?

Tokrat se bomo srečali s TonetomVogrincem, Andrejem Miklavcem in Primožem Rogljičem - v eni od predstavljenih knjig celo z vsemi tremi.. .
 
Za mladino in odrasle   Za otroke in bralce vseh starosti   Za bralce strokovnih vsebin
   
 Knjiga Vsi me kličejo Tona, ki jo je zapisal Marko Radmilovič, je veliko več kot le osebna izpoved Toneta Vogrinca, je  vpogled v določeno obdobje in razmišljanje. Je poklon času, mestu, ljudem in bojevnikom. Športniki in športnice niso le junaki, so bojevniki, ki nikoli ne odstopijo. »Vse življenje sem novinarje gnjavil, naj nehajo uporabljati izraz »odstopil«. Noben smučar ne odstopi, vsi se borijo do konca.« Pred nami je še eno izjemno branje, ki lahko prebudi, spodbudi in navdihne vrsto mladih športnikov in športnic v naši deželi, odraslim, ki te mlade spremljajo na njihovi poti, pa podari kakšno modro misel, ki jo je  dobro upoštevati. Izriše dosežke, težave, dileme in s tem odstira zaveso skrivnosti ali pozabe. Knjiga je hkrati dragocena zaradi pristnosti in povezanosti z okoljem,  je poklon mestu Maribor in njegovim ljudem, ki so in še vedno premikajo meje nemogočega z  norim navdušenjem, ki ga znanost danes imenuje zanos. Daje tudi odgovor, zakaj je danes v izobilju vsega mladim na športni poti drugače težko kot je bilo v preteklosti. Bere se kot kriminalka, ljubezenska zgodba, psihološki priročnik ali priročnik osnov marketinga. Še bolje, priročnik fair play dogovorov, zaupanja, sodelovanja.
 
.......
»Branje resničnih pravljic Primoža Suhodolčana o naših vrhunskih športnikih, me  vedno znova navduši. Kot učiteljici športa mi pisateljeve prispodobe velikokrat pridejo prav. Predvsem ob učenju gibalnih spretnosti ter usvajanju novih športnih znanj, ko so otroci soočeni z različnimi čustvi. Strah, jeza, zadovoljstvo, veselje, razočaranje …, vse to je del športa. Strah je kot sladoled, predstavlja zelo uporabno prispodobo, ki jo »pravljični Primož« tako lepo pojasni in osmisli. Tako pravljični kot resnični Primož Roglič sta prava promotorja gibanja, vztrajnosti in domišljije. In na krilih Primoževih otroških vragolij, ki so  predstavljene v zgodbi, se da v  šolskem prostoru marsikaj zanimivega ustvariti in naučiti. Četrtošolci v podaljšanem bivanju so navdušeno poslušali resnično pravljico Primož in bajk, zraven pa smo si zadali še manjšo nalogo. Primož je bil zelo ustvarjalen v iskanju svojega športa in je bil nekega dne celo »skakalec z veje na vejo«. Tudi mi smo poiskali  različne pripomočke, vključili domišljijo, nakopičeno športno energijo, ter si tako kot Primož, izmislili čisto svojo športno igro. Namesto kolesa smo uporabili žoge različnih velikosti. Otroci so bili med ustvarjanjem, igranjem in športanjem nasmejani ter ponosni na svojo ustvarjalnost in sodelovanje. Voziti kolo, igrati se, uživati življenje, sodelovati, biti ustvarjalen in vztrajen. Močna sporočila pravljice, ki z neverjetno dirko, tudi v bralcu vzpodbudijo domišljijo, pogum, odločnost. Predvsem pa nas zgodba navdihne, da si moramo otroci in tudi odrasli upati poskusiti nekaj novega.» Maruša Klopčič, športna pedagoginja na OŠ Valentina Vodnika
 
 
......
Šepetalec športnim otrokom je drobna knjižica, ki strnjeno in z jasnimi sporočili nagovarja starše, trenerje in vse, ki spodbujajo in podpirajo mlade pri vključevanju v tekmovalni šport. Andrej Miklavc, tudi sam nekoč vrhunski smučar in trikratni olimpijec, premišljuje kaj je tisto, kar mlade pritegne k vključevanju v šport, hkrati pa se dotakne tudi vzrokov, zakaj nekateri nehajo  s tekmovalnim športom. Med razlogi, ki mlade pritegnejo, poudari zabavo, druženje, zadovoljitev potrebe po gibanju in preseneti s trditvijo, da mlade v šport veliko bolj pritegne možnost napredovanja kot tekmovanje. Skozi redno športno vadbo mladi izkusijo in pridobijo disciplino, vztrajnost, potrpežljivost, pa tudi spoznanje, da je poraz eden od nujnih korakov k napredovanju. Pomembno je tudi sporočilo avtorja, da mladega športnika kričanje in preklinjanje staršev odvrne od njegove želje po treniranju. Veliko bolj učinkujeta razumevanje in spoštovanje njegove športne poti ter občutek, da ga imajo radi tudi takrat kadar izgubi, pade ali napreduje na počasneje. Kajti, če 'daš vse od sebe', imaš vedno občutek zadovoljstva, ki ti da energijo za nadaljevanje.  Ob taki miselnosti si sicer lahko poražen, vendar nikoli ne izgubiš.
 
Pripravili: dr. Sabina Fras Popović, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica, in Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji