#športajmoinberimo: kaj brati, da diši po športu?

 
Za mlade in odrasle bralce

Sabina Fras Popović: Prava hokejska banda
 
''Saj veste. Vse je mogoče, dokler ni konec. Pa še potem je spet mogoče. Le nekje drugje! Nič ni dokončno, dokler verjamete, da je možno.''
Tokrat vabi k branju še sveži prvenec Sabine Fras Popović z ilustracijami Darka Grkinića,  branje, ki še kako diši po športu. Prava hokejska banda pritegne s svojo neposrednostjo, odločnostjo, odkritostjo, brezkompromisnostjo, tako kot je neposreden tudi šport, ki ga slikovito opisuje avtorica. Skozi knjigo se razkrivajo monologi, dialogi, iskrice iz garderob, skupnih klubskih prostorov, ledene ploskve, prostorov za kondicijsko vadbo, hotelskih sob, domov športnikov. Avtorica, poznavalka sveta tega športa z različnih vidikov, zelo odkrito in nazorno predstavi dogodke, pogovore, sočne debate, ki morajo po pravilih ostati v garderobi, skrite pred javnostjo, saj so  del razvoja vsake prave bande. Nakazana je pomembna vloga staršev na poti mladega športnika. Ob branju knjige se  bodo zamislili in našli v njej delček sebe trenerji, starši športnikov, navijači, športniki sami, pa tudi vsi, ki spremljajo šport le ljubiteljsko. Bralke in bralce pritegne razmišljanje in različne vrednote vseh vpletenih, opisana je vloga trenerjevega pristopa v trenutku, ko gre ekipi dobro, pa tudi kadar se dogodki razvijejo drugače kot bi si želeli. Skozi zgodbo vratarja kot enega ključnih in nepogrešljivih enakovrednih članov ekipe, je močno poudarjena  klima v timu in odnosi med vsemi vpletenimi ter pomen sodelovanja in usklajenosti vseh članov hokejske bande. Ob prebiranju knjige se bralka ali bralec večkrat vpraša, kaj je resnično in kaj plod domišljije. Knjigo je v letu 2022 izdala založba Pivec.
 

Patrick Gray in Justin Skeesuck:  Nikoli vama ne bo uspelo

Naslov izvirnika; I`ll push you, mi je bolj všeč:, saj po mojem mnenju bolje povzame vsebino in sporočilo knjige. Zgodba namreč najprej govori o težkem, fizičnem potiskanju invalidskega vozička, prirejenega za pot po Pirenejskem polotoku, proti koncu  knjige pa to potiskanje postane brezpogojna podpora med prijateljema, česar se oba protagonista tudi zavedata.
Ob branju sem se spomnila na uvodno predavanje dr. Marte Bon na strokovnem posvetu ob Evropskem tednu športa, Hoja – povezovanje, trajnost, zdravje.  Zelo dobro je povzela pomen hoje in nas opomnila,  da se hoja pojavlja povsod v življenju dobesedno in v prenesem pomenu: hoja po poti življenja (kako hodiš po njej, ali smo komu v oporo na svoji poti), hoja kot poklic, dva hodita, hoja po luni, hoja kot rekreacija , hoja v vrhunskem športu ali hoja za premislek. Podobno nas o hoji nagovori avtobiografsko poročanje o skupnem prečenju El Camina. Popelje nas  preko vseh fenomenoloških pomenov hoje, posreduje pomembno sporočilo o sprejemanju lastnih omejitev, posledično sprejemanju pomoči brez slabe vesti in je primer pravega prijateljstva, kjer si stojiš ob strani tudi takrat, ko je zares težko, ampak toliko bolj izpopolnjujoče.
 

Kristijan Musek Lešnik: Nekaj ti želim povedati

Nekaj ti želim povedati je knjiga, ki se me je najbolj dotaknila v  predgovoru. Avtor Kristijan Musek Lešnik knjigi in svojima otrokoma na pot zapiše želje, ki jih imam tudi sama za svoja otroka. Ponudi lastno interpretacijo različnih vidikov življenja skupaj s citati ter mislimi znanih in neznanih avtorjev. Ti nam v trenutkih, ko ostanemo brez svojih besed, lahko pomagajo naprej. Knjigo je izdala založba Mladinska knjiga.
 
Pripravili: Nives Markun Puhan in Polona Klopčič, Zavod RS za šolstvo

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji