#športajmoinberimo: kaj brati, da diši po športu?


Za mladino in odrasle
 
            Jaco Jacobs: Dober dan za plezanje po drevesih
 
Jaco Jacobs je eden redkih mladinskih pisateljev, ki ustvarjajo v afikanščini in ga lahko prebiramo tudi v  slovenščini. Dogajanje romana je postavljeno v Republiko Južno Afriko in se dotika tudi posledic  apartheida. Toda v ospredju je predvsem varovanje okolja. Občinarji namreč nameravajo nov cevovod  speljati čez mesto, kjer stoji drevo witkaree. Leila in Marnus protestirata proti sečnji bujnega drevesa tako,  da nanj splezata in na njem tudi bivakirata, s svojim ravnanjem pa nehote angažirata še druge meščane. V osrčju njunega početja pa ni samo ljubezen do narave, ampak nerazrešeni družinski odnosi. Leila in njena mama sta zelo prizadeti zaradi ločitve in očetovega odhoda, Marnus pa je kot srednji brat v družini precej neopazen.
 
 
Skozi svojo nenavadno pustolovščino postaneta glavna junaka vidna in samozavestnejša. Roman o izgradnji osebne integritete, medosebnih odnosov, ljubezni do narave in tudi o športu je iz angleščine prevedla Meta Osredkar, spremno besedo pa napisala Tina Bilban. Knjiga je prejela znak kakovosti zlata hruška in je objavljena v Priročniku za branje kakovostnih mladinskih knjig 2023 Ne (u) sliš (a) na mladost.
 
Vsebina romana podaja iztočnice za pogovor in razpravo o medgeneracijskih odnosih, odnosih v družini, razlogih za protest, o tem kaj protestniki sporočajo s svojim neobičajnim, včasih tudi nekonvencionalnim vedenjem; o vlogi podpornikov protestov kot oblika navijaških skupin v športu; o tem, kako oziroma zakaj  je s tveganim, odločnim in vztrajnim ravnanjem uspelo glavnima junakoma pritegniti pozornost družine in širše javnosti. Pa tudi o tem, da se je za cilj, ki si ga res želiš doseči, vredno potruditi in vztrajati, tudi če to ni vedno lahko.
 

Miš založba, 2022
 
Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/101249283#full
 
Mestna knjižnica Ljubljana: https://www.mklj.si/gradivo/dober-dan-za-plezanje-po-drevesih/
 
Portal dobre knjige: https://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=10887
 
Knjigo lahko kupite na: https://www.miszalozba.com/knjige/dober-dan-za-plezanje-po-drevesih-trda/



            Miha Hančič in Ram Cunta: Tik je šel v gozd po drva
 
Risoroman pripoveduje zgodbo o kuščarju Tiku, ki se z alpako odpravi v gozd po drva. Kratek sprehod pa se spremeni v dolgo potovanje, polno dogodivščin in preizkušenj. Peripetije glavnega junaka so številne, hkrati pa tudi natančno členjene, saj se vsaka epizoda zaključi po dveh straneh in nadaljuje v novo. Risoroman je naslovniško odprt: neizkušenim bralcem nudi niz zabavnih in duhovitih pustolovščin, izkušeni bralec pa bo v besedilnem in likovnem prepletu odkrival globlje pomene. Med drugim tudi to, da vztrajnost in vedrost pripeljeta do začrtanega cilja – v Tikovem primeru – drva za zimo. Miha Hančič je kot ilustrator odlično opravil težko nalogo, ko je upodabljal izmišljena in bizarna bitja, mesta in situacije. Na spletni strani založbe je zapisano: »Na videz preprosta zgodba o glavnem junaku, z /…/ izjemno estetsko risbo, dodatna odlika knjige pa je preizpraševanje mej samega žanra.« Avtor besedila Ram Cunta je zgodbe o Tiku najprej pripovedoval svojima otrokoma. Na razpisu za izvirni slovenski risoroman je Cuntov prvenec najprej postal ena od dveh zmagovalnih knjig, nato pa tudi dobitnik priznanja zlata hruška 2023 v kategoriji izvirna slovenska mladinska leposlovna knjiga. Objavljena je v Priročniku za branje kakovostnih mladinskih knjig 2023 Ne (u) sliš (a) na mladost.
 
Vsebina romana podaja iztočnice za pogovor in razpravo o soočanju z nenadnimi, nepričakovanimi  preprekami in ustvarjalnem reševanju le teh ter kako humor in optimizem pomagata pri iskanju rešitev podobno kot velikokrat v življenju ali športu.
 
 
Zavod VigeVageKnjige, 2022
 
Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/152721411#full
 
Mestna knjižnica Ljubljana: https://www.mklj.si/gradivo/tik-je-sel-v-gozd-po-drva/
 
Portal dobre knjige: https://www.dobreknjige.si/Knjiga.aspx?knjiga=10790
 
Knjigo lahko kupite: https://vigevageknjige.org/knjigarna/tik-je-sel-v-gozd-po-drva


           Andreja Vukmir Brenčič: Moje telo
 
V zbirki poučnih slikanic Čuječnost za otroke sta izšla dva naslova: Moje telo (2019) in Diham (2018). Čeprav za odrasle obstaja na področju sproščanja, joge in meditacije veliko literature, je za otroke in mladostnike skoraj ni.
 
Slikanica Andreje Vukmir Brenčič, zakonske in družinske terapevtke, je namenjena mlajšim otrokom. Prvi del z naslovom Potujem in poimenujem je namenjen otrokovemu zavedanju o lastnem telesu. V drugem delu, Napni in popusti, otroci skozi vaje sproščajo napetost in pozornost počasi usmerjajo v enakomerno dihanje. Sklepno poglavje z naslovom Kuhan makaronček pripelje potovanje v čuječnosti na prag meditacije. Vaje so plod avtoričinih dolgoletnih izkušenj pri delu z otroki in so zastavljene kot igra in zabava. Otroški model v slikanici je fotografiral Andrej Kek, avtorica ilustracij pa je Maša Debevc.
 
Vsebina knjige podaja iztočnice za preizkušanje načinov, kako se umiriti in 'našpičiti ušesa', za  pogovor o pomenu zbranosti in koncentracije pri šolski ali športni dejavnosti, o možnostih za umiritev pred tekmovanjem ali nastopom in tudi o pomenu ter priporočeni količini počitka in spanja.
 



Družinski in terapevtski center Pogled, 2019
 
Knjiga je dosegljiva v knjižnicah: https://plus.cobiss.net/cobiss/si/sl/bib/299314688#full
 
Knjigo lahko kupite: https://www.om-ezoterika.com/andreja-vukmir-brencic.html?sl=sl



Pripravili: dr. Andreja Erdlen, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica v sodelovanju z Nives Markun Puhan Zavod RS za šolstvo.
 
#športajmoinberimo je program, ki ga vodi Mariborska knjižnica v sodelovanju z Olimpijskim komitejem Slovenije – združenjem športnih zvez, Ministrstvom za kulturo, Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo, Javno agencijo za knjigo RS, Mestno knjižnico Ljubljana, Pionirsko – centrom za mladinsko književnost in knjižničarstvo, Združenjem splošnih knjižnic, revijo BUKLA ter projektoma Kulturni bazar in Nacionalni mesec skupnega branja. Fotografije naslovnic knjig so povzete s spletnih strani založb.


Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji