Podari del dohodnine športu!

Financial and Business Literacy in Sport

Projekt Finančna in poslovna pismenost v športu za športnike in trenerje (FB-LS) je podprt s strani programa Erasmus + Šport Evropske unije in se izvaja v okviru konzorcija partnerjev: Olimpijski komite Slovenije, Olimpijski komite Srbije, Olimpijski komite Avstrije, Olimpijski komite Litve, Odbojkarska zveza Severne Makedonije, Evropska olimpijska akademija in Univerza v Ljubljani – Ekonomska fakulteta.

Cilj projekta je obravnavati globalna tveganja in vprašanja v športu, povezana z nameščanjem tekem, manipulacijami in drugimi vprašanji integritete, ki se lahko pojavijo predvsem zaradi pomanjkanja finančne in poslovne pismenosti ter veščin.
 
Partnerji projekta FB-LS se zavedajo globalnih tveganj v zvezi z manipulacijo tekmovanj in drugimi podobnimi situacijami, ki bi lahko vodile do nepravilnosti v športu. Potrebni so ukrepi na mednarodni, nacionalni in lokalni ravni v športnih in izobraževalnih ustanovah. Projekt FB-LS ponuja številne rezultate in priporočila za zmanjšanje negativnih vplivov na tem področju.
 
V sklopu projekta smo izpostavili sledeča področja:
  1.  Povezave med športno integriteto in finančno/poslovno pismenostjo
  2. Tveganja, povezana s slabo pismenostjo
  3. Načini za izboljšanje pismenosti
  4. Nadaljnje ukrepanje (priporočila za izvajanje aktivnosti na mednarodni, nacionalni in lokalni ravni)
  Povezava do uradne spletne strani: https://fb-ls.eoaolympic.org/


 
 
 

1. Povezave med športno integriteto in finančno/poslovno pismenostjo

Projekt FB-LS obravnava problem nizke finančne in poslovne pismenosti pri športnikih in trenerjih, kar lahko prispeva k težavam s športno integriteto, manipulaciji, prirejanju tekem ipd. Ta nizka raven usposobljenosti v finančnih in poslovnih temah lahko vodi do številnih nepravilnosti in tveganj. Med njimi so:
 
  • težave s financami in odločanjem med in po karieri športnika
  • izguba ugleda in bogastva športnikov
  • klubski škandali
 
Poznavanje finančnih in poslovnih veščin pomaga pri preprečevanju težav s športno integriteto in olajša prehod na običajno zaposlitev po poklicni karieri športnika. Vendar je pomembno poudariti, da težavam z integriteto in manipulacijo niso potencialno izpostavljeni samo športniki.
 
Opozoriti je treba tudi na potencialna tveganja za trenerje, športne funkcionarje, lastnike športnih klubov, sodnike in tudi športne sodnike. Kot taka to globalno vprašanje predstavlja posebno grožnjo športu kot celoti.
 
Ker so promocija čistega športa in vrednot v športu splošno priznani kot pomemben del športnega treninga in priprave športnikov, bi morala biti tudi zaščita pred manipulacijami v športu del razvoja športa, športnikov in izobraževanja vseh akterjev na področju športa.
 
To je še posebej pomembno z družbeno odgovornega vidika, saj bi moral imeti vsak človek pravico do varnega okolja in uravnoteženega življenja. Zato je pomembno, da ne pozabimo, da ta pravica velja za vse ljudi, vključno s športniki in trenerji.
 
Da bi se izognili finančnim težavam in bankrotu, športnik ne potrebuje le znanja in veščin o upravljanju osebnih financ, ampak tudi znanja in veščine o tem, kako živeti življenjski slog potencialno uspešnega športnika; da načrtujejo svojo "kariero" tako med časom v športu kot po njem. Poleg tega bodo poslovne veščine omenjenim športnikom pomagale bolje razumeti, kako bi lahko izgledalo njihovo življenje po koncu kariere, in jih bolje opremile z orodji za organizacijo lastnega življenja.
  
 

2. Tveganja, povezana s slabo pismenostjo

Saba finančna pismenost in slabo poznavanje poslovnih veščin, lahko vodita do večjega tveganja za nastanek finančnih težav, morda celo bankrota športnikov. Kakovost življenja je vsekakor vezana na socialni status in vsakdo si prizadeva, da ima življenje in standard urejen. Seveda pa nas sodobni način življenja, primeri vplivnih in prepoznavnih oseb, želja po večanju samopodobe in osebnostnem potrjevanju v družbi, lahko vodijo do slabih praks, prevelikega trošenja denarja in sredstev, najemanje kreditov, tvegane naložbe.  
 
To je ključnega pomena ne le na športnih področjih, ampak tudi pri izobraževanju. Kot dokaz, je poročilo UNODC leta 2013 v Strategiji za varstvo pred korupcijo na velikih javnih dogodkih pokazalo pomen različnih poslovnih veščin v boju proti korupciji. Vodenje, dobro upravljanje, finančna treznost, spretnosti odločanja itd. so pomembna orodja v boju proti težavam s športno integriteto.
 
Podobno je poročilo Transparency International iz leta 2016 o globalni korupciji v športu pokazalo pomen medsektorskega izobraževanja v boju proti vprašanjem integritete v športu. Nazadnje so smernice Evropske komisije iz leta 2020 glede minimalnih zahtev glede veščin in kompetenc za trenerje poudarile pomen poslovnega izobraževanja za usposabljanje trenerjev. Kot taka je pomen takšne treznosti bistvenega pomena v športu, poleg tega pa je iz raziskav jasno, da takšno izobraževanje ne bi smelo biti namenjeno samo športnikom, ampak tudi trenerjem. To je še posebej ključnega pomena glede na pomembnost vloge trenerja pri odločanju športnika in na splošno pri odločanju športnih klubov.
 
Koncept sistemske teorije, kot ga je ustvaril Karl Ludwig von Bertalanffy, prikazuje organizacijo kot odprt sistem med seboj povezanih delov. Noben del ne deluje ločeno, kar vpliva na enega, vpliva na vse. Nezmožnost celovitega pristopa in nepriznavanje športnega sistema kot odprtega sistema pomenita, da bo pristop, ki cilja samo na en element, manj učinkovit za celoto, v nekaterih primerih pa lahko dejansko škoduje celoti. Kot taki morajo biti trenerji in športniki skupaj v središču izobraževanja, da se bolje spopadejo z vprašanji športne integritete in klubu/ekipi zagotovijo boljša orodja za boj proti takšnim težavam. Poleg tega bodo ponujene veščine prispevale k dvojnim poklicnim spretnostim športnikov in trenerjev. V prejšnjem delovnem načrtu je bilo področje dvojne kariere prepoznano kot pomemben element in podprto s strani Evropske unije, njenih držav članic, združenj in vodstvenih struktur. Smernice, pripravljene na evropski ravni, ki poudarjajo te ključne vidike, so v nekaterih državah članicah že implementirane, druge pa so še v fazi priprave.
 
Obstajajo skupna dognanja in vizija, kako uspešno ustvariti pogoje, ki bodo omogočali razvoj vrhunskih športnikov, tako da podpiramo dvojno kariero športnikov in jim omogočimo, da ob športni karieri vzporedno delajo tudi na svoji poslovni poti. Na ta način se ne obravnavata samo trajnost in razvoj v športu, ampak se podpira razvoj mladih in talentov.
 
Poslovna in finančna pismenost sta v sodobnem svetu postali bistveni veščini, ključni za uspeh v sodobnem gospodarstvu. Nekatere odločitve, s katerimi se soočajo mlajše generacije, so zahtevnejše od tistih, s katerimi se soočajo nekatere prejšnje generacije. Posamezniki morajo danes prevzeti večjo odgovornost za svoje odločitve (finančne in poslovne), kot so vlaganje v izobraževanje, varčevanje za šolanje otroka ali načrtovanje upokojitve. Današnja mladina bo med odraslostjo nosila več tveganj zaradi porasta družbenih medijev in nadzora nad kariero osebe, zmanjšanja socialne pomoči in poklicnih ugodnosti ter negotovih gospodarskih in zaposlitvenih možnosti. Poleg tega se mladi, stari 15 let, soočajo s takojšnjimi finančnimi odločitvami; mnogi so že uporabniki finančnih storitev, kot so bančni računi z dostopom do spletnih plačilnih zmogljivosti. Pomembno je, da so mladi, zlasti tisti, ki so blizu polnoletnosti, finančno pismeni, da se soočijo s kompleksnimi finančnimi odločitvami, ki bi lahko vplivale na preostanek njihovega življenja.
 
Podobno imajo bistvene poslovne veščine (vodenje, odločanje, timsko delo, strokovni razvoj itd.) vse večjo vlogo v sodobnem življenju. Pomanjkanje teh veščin prispeva k zmanjšani zaposljivosti, težavam pri načrtovanju kariere in širše finančnim težavam. Vse to lahko prispeva k napačnemu odločanju, ki vodi do neetičnih, nemoralnih ali celo nevarnih posledic.
 
Zelo nizka stopnja finančne pismenosti med mladimi predstavlja izziv za delovanje sistema, ki sloni na osebni odgovornosti ter varčevalnih in naložbenih odločitvah posameznika. V zadnjih letih se povečuje zavedanje o pomenu finančne pismenosti in številne vlade so začele skrbeti ravni finančne pismenosti svojega prebivalstva. Mnogi so tudi spoznali, da je finančna pismenost še posebej pomembna med mladimi, saj se ta skupina sooča z vse večjo odgovornostjo pri sprejemanju finančnih odločitev (The Economist, 2014).
 
Kariera profesionalnega športnika ima svoje edinstvene značilnosti, ki jih je treba upoštevati Predhodne raziskave so pokazale, da se je številnim od teh nevarnosti mogoče izogniti. Med svojo kariero se športniki ne zavedajo (ali pa so brezbrižni) za nove veščine, ki niso povezane z njihovim profesionalnim športom, tako imenovane veščine "izven igrišča". Posledično se številni športniki ob koncu svojega športa (ali občasno med njim) soočajo s finančnimi težavami, ki lahko vodijo do težav s športno integriteto, vključno z dopingom, prirejanjem izidov, stavami itd. Na tej točki je pogosto prepozno, da učinkovito reševanje teh vprašanj. Kasneje se domneva, da je eden od ključnih razlogov za težave z integriteto športnika pomanjkanje finančne in poslovne nepismenosti.
 
Trenerji se v življenju srečujejo s podobnimi težavami. Čeprav se kariera trenerja zelo razlikuje od kariere športnika, se kljub temu soočata s podobnimi skrbmi. Lahko rečemo, da se glede na norme na športnem področju in dejstvo, da so pritiski trenerjev pogosto podobni pritisku športnikov, ti vprašanji pogosto združita. Poleg tega je dobro znano, da je vloga trenerja pri športnikovem odločanju pogosto povezana s prispevkom k uspehu ali neuspehu športnika. Glede na to je pomembno zagotoviti tudi, da imajo trenerji trdne temelje v finančni in poslovni pismenosti, da bi se izognili enakim škandalom in težavam kot športniki. Nazadnje, trenerji so v podobnem položaju kot športniki, saj lahko pomanjkanje finančne in poslovne žilice povzroči slabo odločanje in tako postanejo glavna tarča organiziranega kriminala in kriminalnih elementov.
 
 

3. Priporočila za aktivnosti v bodoče na področju športnega sektorja

  • Vse mednarodne športne zveze, nacionalni olimpijski komiteji, nacionalne športne zveze bi morale vzpostaviti varno okolje, zagotoviti celostno, interdisciplinarno povezljivost vseh relevantnih tem, rezultatov, orodij, obveščevalnih in raziskovalnih mehanizmov v športu.
  • Nacionalni olimpijski komiteji in nacionalne športne zveze bi morale motivirati svoje člane za udeležbo na seminarjih, delavnicah, promocijskih dogodkih in vzpostaviti povezave med nacionalno zakonodajo, dostopnimi rezultati in lokalnimi športnimi zvezami.
  • Lokalne športne zveze naj spodbujajo in motivirajo športnike in trenerje, da upoštevajo pravila, priporočila in sodelujejo pri izobraževalnih aktivnostih in dejavnostih ozaveščanja.
  • Spodbuditi sodelovanje izobraževalnih ustanov (od predšolske vzgoje do visokošolskega izobraževanja), da prispevajo in sodelujejo pri izobraževanju vseh akterjev, ki se ukvarjajo s športom.
  • Raziščite možnost oblikovanja posebnih vlog za osebje, ki je posebej odgovorno za usposabljanje in izobraževanje poslovne in finančne pismenosti v športnih klubih, zvezah itd.
  • Zagotoviti osnovno denarno povračilo športnikom in trenerjem iz javnih sredstev ali ustvariti poseben socialni sklad, če se oseba znajde v težkem položaju.
 
 
Kako bi nacionalni olimpijski komite lahko izvajal aktivnosti za športnike in trenerje
  • Organizacija nacionalnih ali lokalnih seminarjev in delavnic
  • Dogovorite se za sodelovanje z visoko usposobljenimi strokovnjaki ali partnerji
  • Predstaviti teme, motivirati športnike in trenerje k samoocenjevanju znanja
  • Organizirajte kratke delavnice in predavanja pred udeležbo na več-športnih dogodkih v okviru NOK (olimpijske igre, evropske igre, olimpijskeigre mladih, olimpijski festivali evropske mladine)
  • Organizirajte krajše delavnice za mlade športnike, ki prejemajo državne štipendije
  • Organizirajte predstavitve za predstavnike članov NOK na letnih seminarjih, delovnih dnevih in drugih priložnostih
  • Poiščite partnerje in zanimive strokovnjake za individualni dodatni razvoj finančne in poslovne pismenosti športnikov in trenerjev
  • Izberite vzornike med vrhunskimi športniki in trenerji, ki so lahko pravi primer, kako živeti uspešno življenje znotraj športne kariere in po njej.
  • Uporabite jih v promocijskih dejavnostih in dejavnostih ozaveščanja.
  • Povezovanje z izobraževalnimi ustanovami za pomoč pri pripravi izobraževalnih gradiv in/ali izvedbi usposabljanja


Dodatne informacije

Veliko informacij o boju proti prirejanju rezultatov športnih tekmovanj in zlorab tekmovanj, pa si lahko preberete tudi na straneh Mednarodnega olimpijskega komiteja in Sveta Evrope

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji