Podari del dohodnine športu!

#športajmoinberimo: kaj brati, da diši po športu?

S tokratnim vabilom med knjižne platnice začenjamo drugo sezono knjižnih priporočil #športajmoin berimo, ki dišijo po športu. Vabimo vas, da se sprehodite tudi po knjižnih namigih prve sezone in na športne priprave ali tekmovanja s seboj vzamete katero od že predstavljenih knjig. V šolskem okolju poleg učencev in dijakov letos še posebej vabimo vse strokovne delavce, zlasti pa športne pedagoge, da skupaj z mladimi berete in športate.
 
Za mladino in odrasle   Za bralce vseh starosti
 

David Epstein je večkrat nagrajeni novinar Sports Illustrated, najbolj znane športne revije na svetu, v kateri pokriva športno znanost, medicino in olimpijske športe. Njegovi raziskovalni članki se redno uvrščajo med najbolj odmevne zgodbe te revije. Športni gen je njegova prva knjiga, ki so jo že kmalu po izidu proglasili za eno najpomembnejših knjig o športu v zadnjih letih. Pri svojem delu je prisostvoval olimpijskim igram na treh celinah ter vrhunskim športnim dogodkom v Afriki, Aziji, Avstraliji, Evropi in Severni Ameriki. V Vancouvru je leta 2010 spremljal tudi Petro Majdič in o tem zapisal v predgovoru k slovenski izdaji: »Nikoli prej ali potem nisem v živo videl bolj navdihujočega športnega dosežka, kot je bil tisti, ki je Petri Majdič uspel 17. februarja 2010.«
»Ste se kdaj vprašali, zakaj vrhunski športniki na višku kariere umirajo zaradi srčnega zastoja? Ali res veste, zakaj imajo najhitrejši zemljani skupni genetski izvor v zahodni Afriki? Je res najbolj pomembno, da ste visoki 210 cm in ste motorični 'superman', da igrate v NBA? Če so vaši odgovori npr. prepovedana poživila, suženjska preteklost ipd., se žal motite. Vse to in še marsikaj razloži knjiga Športni gen. Zelo priporočljivo branje za trenerje, ki iščejo mlade talente; za športne pedagoge, da bodo lažje razumeli 'nerazumljivo barvitost' svojih gojencev in tudi za vse ambiciozne rekreativce, ki 'puščajo dušo in telo' na vseh mogočih tekmah. Odlično, na poljuden način razloženo delovanje človeškega telesa in kompleksnost razvoja vrhunskega športnika.« Igor Puhan, prof. šp. vzgoje v  Centru šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD) Bohinj
»Športnik se, ob težkih treningih ter neugodnih pogojih, pogosto naivno sprašuje o pomenu svojih genov in vlogi zunanjih okoliščin za svoj uspeh, z odgovori pa tava v temi … Ko dobi v roke izjemno knjigo, kot je Športni gen, ki z znanstveno podprtimi dokazi razjasni marsikateri dvom in vprašanje, pa mu to da novo energijo za: VREDNO SE JE TRUDITI IN ŽIVETI SVOJE SANJEPetra Majdič, vrhunska smučarska tekačica (objavljeno na spletni strani knjigarna Bukla)
Športni gen je navdihujoče branje za vse, ki stopate v svet športa ali se s športom že ukvarjate, saj vam razjasni marsikatero dilemo, ki vas čaka na poti do uspeha.
 
................................
»Pa to, kamor greste … To, kar greste plezat, ni pretežko?« »Ni, ni. Mala malca. Komaj kaj težje od navadne planinske poti …«
To niso besede iz uvodnega poglavja romana o alpinističnih doživetjih za odrasle, temveč popeljejo v svet alpinizma in prelepih slovenskih gora mlade bralce. Knjigo Zlati zob je napisal kresnikov literarni nagrajenec in alpinist Tadej Golob. Da je pot skozi pustolovsko zgodbo še bolj napeta, poskrbijo ilustracije Cirila Horjaka.
»Ne. Stena, ta Loška stena, je visoka, ampak tam, kjer mislimo mi čez, ni strma. Bolj travnata, stara sto let. Veš, da je ne bi vlačil v kaj resnega, če pa nima pojma.«
Knjiga prinaša napeto in skrivnostno zgodbo, ki iz počitniškega podviga dveh šestnajstletnikov v navezi vodi v odkrivanje zgodovine, tradicije, medčloveških odnosov, ljubezni, zaupanja, predanosti, tveganja in varnosti. Kaj drugega pa bi pričakovali od romana, ki ima dogajanje postavljeno v steno in gore ... Tam spoznamo moč naveze in medsebojnega zaupanja, povezanosti ter soočanja z nevarnostjo in bolečino. Naj bomo mladi ali malo starejši.
»Svoj čas so rdeče nogavice po hribih smeli nositi samo tisti, ki so preplezali Pehar, nekoč razvpito smer enega od razvpitih nemških bratov Aschenbrenner v severni steni Travnika nad Tamarjem. Iz tega je nastal hec, in ko sta s Petrom lani avgusta tudi sama opravila s Peharjem, oba takrat še petnajstletnika, sta prišla na ferajn v tevicah in rdečih zoknih. Čudno so ju gledali, nikomur nič jasno, edino Štef je priprl oči, se počohal po bradi in zavpil po majhni sobi, v kateri se je drenjalo kakih dvajset ljudi.«
 
Pripravili: dr. Sabina Fras Popović, Center za spodbujanje bralne pismenosti, Mariborska knjižnica, in Nives Markun Puhan, Zavod RS za šolstvo
 

Glavni sponzor

Glavni medijski sponzor

Veliki sponzorji

Sponzorji